Якими повинні бути парки та сквери Запоріжжя: експерти обговорили розвиток зон відпочинку

23.04.2021

Чи можна втілювати у Запоріжжі кращі світові практики, зробити місця відпочинку безбар’єрними? Про розвиток міських зон відпочинку йшла мова на кругому столі у Хабі Платформа

Завідувач інформаційно-видавничим відділом Національного заповідника «Хортиця» В’ячеслав Зайцев, який також долучився до обговорення, зазначив, що Хортиця, в першу чергу, заповідник, у якому існує особливий режим роботи.

В’ячеслав Зайцев: «Ми поступово розвиваємо туризм в межах нашого заповідника. До війни Хортиця була на третьому місці за відвідуваністю в Україні після Києво-Печерської лаври та Херсонесу. Щороку у нас до 200 тисяч екскурсантів, які купляють квитки до комплексу «Запорізька Січ». Вдалося домогтися, щоб на Хортицю запустили громадський транспорт. Сподіваємося, що скоро транспорту стане більше. Виділені гроші на ремонт магістральної дороги від залізничного до аркового мосту. Відбудеться оновлення освітлення. Хортиця є чудовим місцем відпочинку вихідного дня. Ми запрошуємо відвідати наші музейні об’єкти, туристичний пляж, кінний театр, реставраційний ангар – музей судноплавства, – розповів співробітник заповідника. – Але не варто забувати, що Хортиця – це національний заповідник, на території якого є природні зони, куди ми не можемо пускати туристів. Щороку ми ловимо велику кількість браконьєрів, піроманів, «шашличників», «матрацників», які шкодять Хортиці. Приміром, лише минулого року у нас було 83 пожежі. Одна з них охопила 10 гектарів території. Тому у тих, хто відвідує Хортицю, мають бути не лише можливості для відпочинку, а й обов’язки».

На думку керівника та головного архітектора компанії «LUKASHEV architects», заступника голови Архітектурної палати Запорізької області Юрія Лукашева, розвиток Хортиці планувати потрібно з урахуванням думки громадськості.

Юрій Лукашев: «До пандемії та економічної кризи ми в області робили близько 15-20 містобудівних проектів. І в кожному з них ми приділяли велику увагу громадському простору. Ми відходимо від соціалістичного завдання забезпечити транспортний зв’язок, а намагаємося бути архітекторами-гуманістами і ставити в центр міста не транспорт, а людину, – розповів Юрій Лукашев. – Мені, як архітектору, важливо, щоб перед реалізацією проекту відбувався діалог між владою і людьми. Необхідно враховувати думку суспільства перед благоустроєм територій. У законодавстві є таке поняття, як «громадські обговорення», але поки їх проводять досить формально. А коли люди побачать, що їх пропозиції почуті, вони почнуть більше цінувати та берегти зроблене».

Під час обговорення президент Асоціації національних меншин Запорізької області Науфаль Хамдані розповів, що за кордоном подібні зони відпочинку дуже сильно розвинені і користуються величезним попитом у туристів. Наприклад, таким є розважальний парк Violent park у Стамбулі, який тематично розділений на три частини: історія, пригоди і ігровий простір. Другий парк, який може стати прикладом для нашої улюбленої Хортиці, на думку пана Науфаля, це це канатний парк Kahlenberg у Відні, куди щороку приїжджають мільйон туристів.