В Запоріжжі обговорили важливість збереження Хортиці

10.06.2021

Цього року Національний заповідник «Хортиця» потрапив до списку державної програми «Велика реставрація». Острів хочуть зробити максимально цікавим і зручним для туристів.

Коли про відродження Хортиці заговорили на всю країну, це викликало занепокоєння у громадських діячів. Вони висловили занепокоєння тим, що після реставрації острів перетвориться на великий розважальний комплекс, де не буде місця ні зонам абсолютної заповідності, ні сакральним історичним місцям.

Відповідний лист на адресу Запорізької облдержадміністрації направив Інститут сакральної географії. Також текст листа опублікували на сторінці Інституту в Facebook.

У ньому йдеться про неприпустимість перетворення Хортиці в черговий «Діснейленд», важливість збереження заповідних територій, необхідність прозорості проведення всіх процедур та обов’язкове обговорення етапів реконструкції з громадськістю.

Важливість збереження Хортиці як заповідника і важливою культурною пам’ятки обговорили в ході третього етапу дискусійної платформи «Хортиця: Видатний історія — велике майбутнє», яку проводять на базі Хаба “Платформа спільних дій”.

За словами директора департамента культури, туризму, національностей та релігій Запорізької ОДА Владислава Мороко, всі зміни, які відбуваються на Хортиці, відбуваються з дотриманням зонування острова.

— Думка авторів листа співпадає повністю з тим, що планується і вже робиться на острові Хортиця. Всі об’єкти — і кургани і святилища буде не лише збережено, а й буде зроблено все можливе, щоб про такі місця дізналося якомога більше людей. — зазначив Владислав Мороко. — Колективне звернення акцентувало увагу на деяких моментах. Публічність основа нашого проєкту. Все що робиться, робиться в рамках законодавства, в тому числі і тих законів, що стосуються заповідників. Все фінансування робиться абсолютно прозоро через тендери, і вони вже відбуваються.

Є схема зонування території, є дорожня карта нашого проєкту, яка розроблена спільно з представниками заповідника «Хортиця». На ній вказано землі природно-заповідного фонду, землі для господарювання та інші, — розповів Владислав Мороко.
Один з тих, хто підписав лист Інституту сакральної географії, — Юрій Завгородній з Києва. Він приєднався до дискусійної платформи по відеозв’язку.

— Добре, що робиться акцент на прозорість та відкритість. Ми вважаємо, що в першу чергу треба підсилювати, зміцнювати заповідний статус. Мало хто навіть з тих хто досліджує Хортицю, знає, де яка зона знаходиться, і як там поводити себе. Найяскравіший приклад — плавні, зона абсолютної заповідності, куди організовуються туристичні прогулянки на байдарках. Тому зонування дуже важливе. І важливо доносити інформацію про значущість Хортиці для всіх її відвідувачів. Заповідний статус Хортиці потрібно всіляко підсилювати та зміцнювати. Взагалі, розвівати національний заповідник Хортиця потрібно з орієнтацією на інтеграцію в європейський світовий контекст, — зазначив Юрій Завгородній.

Як писала «Индустриалка», у Запоріжжі підписали меморандум між Міністерством культури та  інформаційної політики України, Запорізькою обласною державною адміністрацією та Метінвестом про консолідацію зусиль у відродженні Хортиці.

Нагадаємо, що зміни на краще стануться завдяки тому, що Хортиця потрапила у зону уваги Президента України та представників центральної влади. Масштабне перетворення острова буде проходити в рамках програми Президента України «Велика реставрація».