У Хабі Платформа відбувся діалог про економічну участь жінок з вразливих груп

17.07.2021

Український Жіночий Конгрес вдруге після Кременчука відбувся у форматі регіонального діалогу та пройшов у Запоріжжі. Говорили про економічні виклики для жінок на місцевому рівні, соціальне підприємництво та збільшення економічної участі жінок з вразливих груп в регіоні

Діалог у Запоріжжі відкрили співзасновниці Українського Жіночого Конгресу: Світлана Войцеховская, народна депутатка України (2014-2019) та  Марія Іонова, народна депутатка України, модерувала розмову Альона Бабак, Міністерка громад та територій (2019-2020). Крім того, Олена ЖУК, голова Запорізької обласної ради долучилась до обговорення.

«Традиційний бізнес працює на прибуток, коли ж ми говоримо про соціальне підприємництво, то бачимо що ось цей “чистий дохід” не присвоюється, а інвестується на досягнення великої соціальної мети. Географія розповсюджень таких підприємств охоплює усю Україну, але найбільше їх у Києві, Львівській області, Полтавська, Донецька та Запорізька області. Тому ми не втомлюємося дякувати нашим партнерам, які підтримують Діалоги Українського Жіночого Конгресу, зокрема цей, який зараз проходить у Запоріжжі», – відмітила Марія Іонова, під час відкриття Діалогу в Запоріжжі.

«Тема, яку ми сьогодні розглядаємо надзвичайно гостра, але водночас дуже чутлива. Адже всі питання, які пов’язані із жіночим підприємництвом, в період пандемії та обмежувальних заходів наражають усі групи жінок на серйозну небезпеку. Головне – це втрата доходу. Під час пандемії також зросли випадки домашнього насильства, а також утиски тих жінок, які постійно стикаються із множинною дискримінацією. Кожна жінка хоч один раз у житті стикалася із дискримінацією, але жінки із вразливих груп з цим борються кожного дня», – вважає Світлана Войцеховська.

Олена Жук, голова Запорізької обласної ради відмітила: «В цій каденції Запорізької обласної ради 30% жінок і це тільки початок. Це логічно, що жінок стає все більше у владі та бізнесі, зокрема серед топменеджменту». На думку очільниці облради, зараз існують дві ключові проблеми: по-перше, пандемія, яка знизила імунітет не тільки людей, але й підприємств і господарств, а по-друге, це те, що Запорізька область знаходиться у прифронтовій зоні України. «Проте саме жінки виступають у ролі медіатора та запобіжника, який може змінити хід історії», – підсумувала вона.

Важливий голос в цій дискусії мали представниці громадських організацій Запорізької області.

Зокрема, під час Діалогу виступили Інеса Носенко, голова Єврейського громадського центру «Мазаль Тов», Анжеліка Бєлова, президентка ГО «Об’єднання ромських жінок «Голос Ромні» та Тамара Огородова, голова правління Запорізького благодійного фонду «Єдність за майбутнє».

«Сьогодні унікальний захід, який дозволяє нам, представницям організацій, які захищають інтереси вразливих жінок напряму ставити питання, які нас турбують. Зокрема, під час пандемії вразливість ромських жінок ще більше посилилась. Окрім того, що ромські жінки потерпають від мультидискрімнації, тому що вона жінка, тому що вона ромка, але ще й тому, що її права і можливості обмежуються у самій ромській громаді в силу традиційних поглядів. Через пандемію соціально-економічний стан ромських жінок погіршився», – поділилася Анжеліка БЄЛОВА, очільниця ГО «Об’єднання ромських жінок «Голос Ромні».

Ольга Ревук, заступниця Міністра соціальної політики повідомила, що Міністерство розробляє Національну стратегію з рівних прав і можливостей для жінок і чоловіків: «Ще один важливий документ, який ми зараз розробляємо – це Національна стратегія з рівних прав і можливостей для жінок і чоловіків. Ми хочемо врахувати також думку регіонів, зокрема Запорізької області, як нам покращити становище вразливих груп осіб».

Йшлося також про соціальне підприємництво. Зокрема, Роксолана Підласа, заступниця голови Комітету з питань економічного розвитку Верховної Ради України розповіла про напрацювання парламентом закону про соціальні підприємства. За її словами, планується, що він буде зареєстрований вже восени цього року.

«Ми напрацьовуємо законопроєкт, який стосується соціального підприємництва. Тут існує дискусія серед депутатів, зокрема, щодо того чи потрібно 30% прибутку такого підприємства спрямовувати на соціальну мету. Дехто вважає, що має бути 50% від доходу. Дискусійним є питання чи повинна соціальна мета бути закріплена в статутних документах підприємства. Тому ми потребуємо діалогу, у тому числі із громадськими організаціями», – розповіла народна депутатка України.

За результатами цієї зустрічі, УЖК підготує практичні рекомендації щодо конкретних кроків на місцевому рівні для ефективного економічного відновлення, направить рекомендації до органів влади, а також в рамках інформаційної кампанії проінформує широку громадськість про напрацьовані результати зустрічі.

Захід організовано громадською організацією «Український Жіночий Конгрес» в рамках проєкту Національного Демократичного Інституту (НДІ) завдяки щедрій підтримці Міністерства міжнародних справ Канади.