Світ після пандемії: які професії будуть найбільш актуальні?

22.04.2020

Світ після пандемії. Які професії та сфери бізнесу будуть найбільш затребуваними у пост-пандемічному світі – ми запитали в Андрія Ярмака Andriy Yarmak, економіста інвестиційного департаменту Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО).

 У зв’язку з глобальною кризою, яку викликала пандемія коронавіруса, велика кількість малого та середнього бізнесу несе збитки. Для багатьох вони є фатальними. Як підприємцям не збанкрутувати та не втратити віру в себе?

 Все залежить від того, чим займається підприємець. Туристичному бізнесу, ресторанному та багатьом іншим, на жаль, буде досить важко запобігти банкрутству. І не тільки тому, що фізично зараз не можна подорожувати, чи ходити до ресторанів – ця криза має значно глибшу природу і буде впливати на весь розвиток людства ще багато років. І всі ми стаємо бідніші. Отже, будемо мати менше грошей на те, щоб витрачати їх в ресторанах, чи подорожувати світом.

Тому єдиною стратегії, на жаль, не існує і для кожного сегменту бізнесу може бути безліч різних стратегій. Звичайно, одна з речей, які зараз вже очевидні – це підвищення рівня технологічності та автоматизації всього, що тільки можна автоматизувати. Також величезне зростання онлайн продаж та доставки. Зараз ліфтами в багатоповерхівках українських міст подекуди більше користуються кур’єри з доставки всього, ніж мешканці цих будинків.

 Яка ніша бізнесу на Вашу думку стане найбільш привабливою з точки зору доходів, коли карантин закінчиться?

 Закінчення карантину не буде означати закінчення кризи. Крім того, не виключено, що будуть нові карантини, якщо отримаємо другу хвилю вірусу. А, оскільки ми не можемо прогнозувати, коли кризи буде найбільш глибокою, важко робити прогнози на те, що буде актуальним після завершення гострої фази кризи.

Один з сегментів я вже назвав – це онлайн продажі та автоматизація виробничих процесів. Відповідно, залишиться високим попит на IT-послуги. Людям завжди потрібно буде щось їсти, тому окремі сегменти агробізнесу будуть досить прибутковими.

Зросте потреба в розважальному контенті – вона вже зросла. Всі знаходяться в пошуку позитиву та розради не маючи можливості подорожувати, ходити в кіно, театр і т.п. Сподіваюся, що зросте попит на книжки та на навчання онлайн.

 Яким чином пандемія вплинула на рейтинги найбільш актуальних професій. Хто буде найбільш затребуваним у наступні роки?

 Думаю, що буде високим попит на IT-фахівців та на SMM-менеджерів. Може зрости попит на психологів та психіатрів, великим лишається попит на лікарів та медперсонал, зростає запит на нутріціоністів, правда такої професії зараз не існує – більшість людей, що себе так називають, пройшли якісь швидкі курси. Думаю, що також зросте попит на репетиторство в онлайновому форматі. Завжди є потреба на інженерів та хіміків – і зараз ця потреба буде тільки зростати.