Про симптоми та перші дії у разі зараження на COVID-19

11.04.2020

Коронавірус в Україні продовжує набирати обертів. Як захистися від зараження та чи можливо самостійно відрізнити COVID-19 від звичайних ГРВІ? Питаємо у Олени Рябоконь, професорки, докторки медичних наук.

❓Яким чином найчастіше відбувається зараження на коронавірус, за яких обставин?

✅ Передача коронавірусної інфекції відбувається повітряно-крапляним та контактним шляхами. Зараження повітряно-крапляним шляхом відбувається за умов находження від інфікованого на відстані 1-2 метри, при цьому ймовірність зараження зростає за умов находження в приміщенні. Контактний шлях передачі коронавірусної інфекції зумовлений здатністю коронавірусу зберігатися певний час на предметах зовнішнього середовища. Тому, при торканні цих предметів (ручки дверей, кнопки ліфту тощо), а потім торкання обличчя, ймовірність інфікування є високою.

❓Чи можна самостійно у перші дні недуги відрізнити коронавірус від звичайного ГРВІ?

✅ На жаль, не існує специфічних симптомів коронавірусної інфекції. Початок захворювання схожий на гостре респіраторне захворювання. При маніфестації клінічних проявів відбувається підвищення температури тіла, поява кашлю. Розвиток ускладнення у вигляді пневмонії найчастіше має місце наприкінці першого тижня захворювання та проявляється задухою. У частини хворих можливо послаблення випорожнень, що свідчить про тяжкий перебіг хвороби.

❓За яких симптомів слід телефонувати лікарю?

✅ При появі перших ознак гострого респіраторного захворювання слід звернутися до сімейного лікаря, який оцінить тяжкість перебігу хвороби, наявність факторів ризику щодо розвитку ускладнень та прийме рішення щодо умов (амбулаторне чи стаціонарне) та обсягу лікування, якщо це можливо в амбулаторних умовах. При появі перших ознак задухи слід негайно викликати швидку медичну допомогу.

❓Чи буває майже безсимптомний перебіг захворювання на COVID-19, без значного підвищення температури?

✅ Коронавірусна інфекція характеризується появою у хворих різних клінічних форм від малосимптомних до вкрай важких.

❓Як уникнути захворювання. Які методи профілактики є найбільш ефективними?

✅ На сьогодні не існує специфічних методів профілактики коронавірусної інфекції. Тому особливе значення набувають заходи, які спрямовані на переривання механізмів передачі цієї інфекції. Насамперед дотримання так званого респіраторного етикету, тобто носіння маски. Особливе значення має підтримання гігієни рук, а саме часте миття рук з милом протягом 20-30 секунд, застосування спиртовмісних дезінфектантів.

Бережіть себе та будьте здорові!