Особливості управління водними та земельними ресурсами: у Хабі Платформа відбувся семінар для ОТГ

20.10.2021

У хабі громадської організації “Запоріжжя. Платформа спільних дій” відбувся семінар “Особливості управління водними та земельними ресурсами: в ТГ:проблеми та шлях їх вирішення».

Захід організував департамент захисту довкілля Запорізької обласної державної адміністрації. В ньому взяли участь представники органів влади, державні службовці та представники територіальних громад області. Мова йшла про цьогорічні зміни у земельному законодавстві.

27 травня цього року набрала чинності переважна більшість норм Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» від 28 квітня 2021 року № 1423-IX.

Сергій Карпій, директор департаменту захисту довкілля Запорізької обласної державної адміністрації: “Громади отримали насамперед великий об’єм ресурсу, який можливо використовувати для розвитку, отримання коштів у бюджет, отримання орендної плати та подальше збільшення бюджету для діяльності громади та вирішення екологічних питань. Громада сама повинна вирішувати кому, за які кошти та на яких умовах надавати землі, які знаходяться на її території. Тому ми і проводимо семінар для новостворених територіальних громад стосовно поводження з земельними та водними ресурсами. Розглядаємо всі ті питання, які наразі є найбільш актуальними. Ми побудували семінар таким чином, аби учасники отримали відповіді на найактуальніші запитання та практичні поради”.

Ігор Чумаченко, голова постійної комісії з питань екології, охорони надр та раціонального природокористування Запорізької облдержадміністрації: “Для кожної громади важливо орієнтуватися в змінах до діючого земельного законодавства, аби застосовувати їх на практиці для розширення інфраструктури громади. А також використовувати ті можливості, які надав закон, а саме — користуватися землями за межами територій громад. Близько 4 мільйонів гектарів держава надала в комунальну власність органам місцевого самоврядування. На сьогоднішній день постало питання, як громади будуть використовувати цей ресурс. Тому ми зробили цей семінар саме практичним.

Більшість учасників семінару долучилися до нього в форматі онлайн, але також були представники кількох територіальних громад, які відвідали захід особисто.

Тетяна Сеньків, представниця Тернуватської териториальної громади: “Наша Тернуватська територіальна громада утворилася майже рік тому. У нас невеличка територія, ми наразі у процесі розширення. Ми поставили за ціль забезпечити наших громадян земельними ділянками у власність. Люди намагаються займати земельні ділянки та обробляти їх. Але ми також часто зіштовхуємось з нецільовим використанням земельних ділянок. Це проблема, але законом не врегульовані серйозні покарання. На семінарі ми отримали багато практичних знань щодо управління земельними ресурсами”.

Людмила Клева, спеціаліст-землевпорядник Тернуватської селищної ради: “На семінарі ми почули багато нового. Наразі ми самі розпоряджаємось державною власністю, маємо право резервувати земельні ділянки, виставляти їх на аукціони. В нашій громаді багато бажаючих отримати 2 гектари землі у власність, або в оренду, наприклад, для садівництва. Зміна цільового призначення землі — це нова процедура, з якою будемо працювати. В основному люди хочуть переводити пасовище в ріллю. Селяни хочуть садити соняхи, пшеницю, аби отримати якусь продукцію. Бажаючих займатися будівництвом нерухомості поки що у громаді немає”.

Ігор Чумаченко зазначив, що з 24 липня цього року набув чинності Закон № 711-IX щодо планування використання земель. Згідно нього до 1 січня 2025 року сільські, селищні, міські ради мають внести до Державного земельного кадастру ряд відомостей. А саме — дані про функціональні зони територій, визначені у містобудівній документації на місцевому рівні, межі територій пам’яток, історико-культурних заповідників, історичних ареалів населених пунктів та зон охорони пам’яток культурної спадщини, зазначені в історико-архітектурному опорному плані та інші.

Як раніше писала “Индустриалка” в Запоріжжі вже презентували офіційний геопортал області, який має на меті — домогти розібратися з різними земельними питаннями. Він допоможе забезпечити громадянам легкий, зручний і прозорий доступ до інформації. Портал буде мати кілька розділів: «Захист довкілля», «Містобудівній кадастр», «Адресний реєстр», які нанесені на карту області.

Ігор Чумаченко: “Геопортал — це така велика інтерактивна мапа Запорізької області. На сьогоднішньому семінарі ми наголошуємо, що кожному фахівцю громади потрібно навчатися вносити дані у геопортал. Також потрібно спілкуватися з громадянами, дізнаватися, що на їхню думку потрібно вносити, тому що кожна територія специфічна”.

Розробкою геопорталу займалася компанія «Софт Про». Представники компанії зазначають, що дізнатися потрібну інформацію зможуть жителі громад, державні службовці, а також потенційні інвестори області.

Зайти на геопортал можна за посиланням https://gis.zoda.gov.ua/.

Джерело: Індустріалка