3 грудня – Міжнародний день людей із інвалідністю. Цей день запроваджений для того, щоб привернути увагу до прав та проаналізувати, наскільки вони порушуються чи забезпечуються, а також наскільки безбар’єрним є навколишній простір для людей з інвалідністю.
Подолання стереотипів, виховання толерантності та формування безбар’єрної інфраструктури: радіємо, що українське суспільство активно рухається у цьому напрямку. І дуже дякуємо нашим партнерам, запорізьким громадським організаціям та благодійним фондам, які працюють із людьми із інвалідністю. Хаб Платформа завжди відкритий для ваших заходів.
Ділимось цитатами із Довідника безбар’єрності та корисними посиланнями:
Для безбар’єрної мови є таке просте правило, яке звучить так: «спочатку говоримо про людину, а не про її риси». Тобто у фразах та висловах спочатку згадуйте людину, а далі вже її ознаки, якщо це потрібно.
Наприклад, людина з інвалідністю, людина з ДЦП, людина з синдромом Дауна. Якщо ж ми говоримо, наприклад, «інвалід», ми по суті знеособлюємо людину, зводимо її особистість до якоїсь одної характеристики. Але насправді ж це не так. Усі ми значно більше, ніж якась одна ознака.
Інвалідність — це соціальне явище, а не медична проблема людини. Раніше інвалідність розглядали в контексті благодійництва, медичної проблеми чи взагалі особистої проблеми окремої людини. Ще пів століття тому людину з інвалідністю могли сприймати як вічного пацієнта лікарень, що не може дати собі ради й залежить від допомоги інших. Тому часто людей або жаліли, або надмірно героїзували.
Проте відтоді, як організації людей з інвалідністю почали масово з’являтися в усьому світі й голосно заявляти про свої права, озвучувати, що люди з інвалідністю є частиною суспільства, поняття інвалідності еволюціонувало.
Нині інвалідність — це результат взаємодії між людьми, які мають порушення здоров’я, і тими бар’єрами у суспільстві, що заважають їм брати активну участь у житті суспільства. Власне, саме бар’єри — стереотипи й судження, інституційні бар’єри, пов’язані з законами та політикою, економічні бар’єри тощо — це те, що виключає людей з інвалідністю із суспільного життя та ставить їх у становище, що принижує їхню гідність.
Довідник безбар’єрності https://bf.in.ua/
Тетяна Ломакіна, Радниця – Уповноважена Президента України з питань безбар’єрності https://www.facebook.com/bezbariernist
ГО «Безбар’єрність» – https://www.facebook.com/bbu.org.ua
Комунікаційна стратегія з реалізації Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року