У Хабі Платформа відбувся другий етап всеукраїнської дискусії щодо майбутнього острову Хортиця
У Запоріжжі у рамках продовження всеукраїнської дискусії «Хортиця: видатна історія – велике майбутнє» презентували широкому колу громадськості концепцію оновлень на острові Хортиця. Втілення першого етапу проєкту, що передбачає реставрацію Музею історії запорозького козацтва та кургану, обговорили під час другого етапу всеукраїнської дискусійної платформи «Хортиця: видатна історія — велике майбутнє».
На думку директора Національного заповідника Хортиця Максима Остапенка, курган та музейна площа давно потребують сучасного оновлення.
Максим Остапенко: «Хортиця може та повинна зажити сучасним життям. Насправді те що, всі називають курганом, це штучний пагорб, яким став місцем для найвищого флагштоку України. Саме звідси починається знайомство з островом. Це така знакова точка, місце тяжіння. Дуже багато людей намагається туди потрапити, але наразі це майже неможливо. І воно має бути доступним та безпечним для кожного відвідувача».
Фінансова директорка «Запоріжсталі» Наталія Михайська акцентувала увагу учасників дискусії на необхідності пошуку моделі управління проєктом: «Наше спільне завдання — на принципах довіри та відкритості втілювати проєкт у життя. І з огляду на всю складність проєкту, його багатогранність, стоїть завдання організувати грамотне та публічне управління. І ми усвідомлюємо, що з таким об’ємним проєктом заповіднику самотужки не впоратись. В Європі часто вдаються до створення проєктних офісів, який впорядковує процеси всередині проєкту, забезпечує та контролює виконання. Звичайно зі свого боку комбінат «Запоріжсталь» та компанія Метінвест готові допомагати своїм досвідом реалізації масштабних соціальних проєктів, оскільки розуміємо повноту спільної відповідальності за кінцевий результат“.
Консалтингова компанія «Big City Lab» залучила до розробки концепції розвитку Хортиці колектив авторів. Створення локації нового формату біля Музею стало справжнім професійним викликом, кажуть фахівці, які працювали над проєктом.
Вікторія Тітова, керівник компанії «Big City Lab»: «Ідея — зробити це знакове місце з оглядовим майданчиком доступним та зрозумілим. Ми вирішили дати можливість кожному піднятися на нього. Стежка на вершину кургану — це не лише оглядовий майданчик, а повноцінний публічний простір із місцями відпочинку, артоб’єктами, доступом до флори пагорбу. Важливо створити не просто доріжку нагору, а цікавий досвід підйому, який зможе подолати будь-яка людина. Наприклад, на кріслі колісному, або з маленькою дитиною, або з дитиною в колясці. Тому стежка нагору охоплює пагорб з різних боків, з яких відкриваються яскраві краєвиди. Нам важливо було зробити це живою локацією».
За її словами, центром публічного простору має стати музейна площа. Продовженням музейної площі стане Амфітеатр, де відвідувачі зможуть спілкуватися та відпочивати, а у вечірній час тут можна організовувати перегляди кіно або вистав.
Водночас ще на етапі розробки концепту, автори урахували максимально дбайливе ставлення до флори та фауни заповідника.
Концепція перетворень вже отримала схвальні відгуки профільного Міністерства. Учасник обговорень, заступниця міністра культури та інформаційної політики Світлана Фоменко наголосила на комплексності проєкту, що передбачає збереження історичної спадщини.
Світлана Фоменко: «В цій концепції вдалий баланс природних рішень, зручностей та безбар’єрності. Тут все органічно вписується в загальне розуміння острову Хортиця. Найважливіше те, що концепт жодним чином не заважає пам’яткам історії, не втручається в археологію, в питання, пов’язані з охороною культурної спадщини. Ця концепція не може не подобатись».
Втілювати масштабні перетворення на легендарному запорізькому острові допоможе партнер національного проєкту компанія Метінвест. 23 квітня Міністерство культури та інформаційної політики України, Запорізька облдержадміністрація та комбінат «Запоріжсталь» підписали Меморандум щодо консолідації зусиль у відродженні острову Хортиця.
Нагадуємо, острів Хортиця увійшов до переліку об’єктів історичної та культурної спадщини України, які у найближчі три роки відновлять у рамках президентської програми «Велика реставрація».
Всеукраїнське обговорення долі легендарного острова Хортиця ініційовано Запорізькою обласною державною адміністрацією. Участь у широкомасштабній дискучії беруть фахівці різних сфер: історичної, культурної, туристичної, освітньої, творчої, рекреаційної, бізнес-індустрії. Свої пропозиції та проєкти щодо подальшого розвитку Хортиці можуть надати всі охочі.