Маски та респіратори. Чи захищають вони від COVID-19?

08.04.2020

Із 6 квітня в Україні не можна перебувати в громадських місцях без респіратора чи маски. Але чи захищають вони від коронавірусу? Ми звернулись за відповідями до фахівців Запорізькогообласного лабораторного центру МОЗ України.

❓ Маски та респіратори потрібно носити для того, щоб не заразитися самим або не заразити оточуючих?

✅ Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) у зв’язку з поширенням коронавируса дає рекомендації про доцільність використання масок. Через дефіцит цих засобів захисту відзначають: маски потрібні тим, хто захворів, і тим, хто за ними доглядає, а саме – медичним працівникам і близьким людям. Тому радять використовувати маски тільки в даних конкретних випадках. Здорову людину маска може захистити від зайвих доторкань обличчя. Якщо вона знаходиться без маски при скупчені людей, то важливим є дотримання дистанції між людьми до 2-х метрів.

❓ Які маски є ефективними та як їх правильно використовувати?

✅ Респіратори класу захисту FFP1 (Filtering Face Piece) зазвичай застосовуються для захисту від нетоксичного пилу. Захист від вірусних інфекцій вони не гарантують.

Респіратори класу захисту FFP2 здатні утримувати 94 відсотки шкідливих речовин. Вони застосовуються для захисту від середньотоксічного твердого пилу, вони підходять також для роботи в місцях з вмістом в повітрі шкідливої канцерогенного пилу, диму і аерозолів на основі масла і води. Їх також можна використовувати при захисті від грипу та інших вірусних інфекцій. Респіратор відмінно підійде для відвідувань людних місць.

Респіратори класу захисту FFP3 є найнадійнішими, відфільтровує 99 відсотків твердих і рідких частинок. Вони володіють найбільшими і багатошаровими фільтрами. Ці респіратори використовуються в зонах найбільш високого ризику і здатні захищати від особливо небезпечних вірусів і радіації, а також наприклад, при здійсненні робіт з особливо небезпечними матеріалами. Підходять для лікарів, що працюють в лікувальних закладах.

Одноразову медичну маску №95 необхідно міняти кожні 2 години, або якщо вона стала волога. Вона не підлягає пранню і повторному використанню. Використану маску слід викинути. Одноразові медичні маски можна носити не довше 2 годин або змінювати одразу після зволоження, тому що вони зволожуються від дихання і втрачають захисні властивості. Такі маски надягають на хворих. Вони стримують мокроту при кашлі та чханні. Здорову людину може захистити від зайвого торкання обличчя.

Перед одяганням або при знятті маски / респіратора потрібно ретельно мити руки з милом, обробити їх спиртовмісним антисептиком (або витирати дезінфікуючими серветками). Знімати необхідно за вушка, не торкаючись руками за саму маску/респіратор.

❓ Чи є дієвими саморобні текстильні маски?

✅ Текстильні саморобні маски найменш ефективні, захищають від пилу, вони не захищають від вірусу.

Бережіть себе та будьте здорові!

Дякуємо за допомогу у створенні матеріала Головному державному санітарному лікарю Запорізької області Роману Терехову.