«Хортиця: видатна історія – велике майбутнє». Резолюція п’ятого етапу обговорень.

09.02.2022

Резолюція п’ятого етапу обговорень в межах дискусійної платформи «Хортиця: видатна історія – велике майбутнє».

✔️ 7 лютого 2022 року у м. Запоріжжя відбувся п’ятий етап обговорень в межах дискусійної платформи «Хортиця: видатна історія – велике майбутнє» на тему “Зелені простори Хортиці. Яким мають бути парки острова?”

● Організатор заходу – ГО «Запоріжжя. Платформа спільних дій», за підтримки Запорізької обласної державної адміністрації та Національного заповідника «Хортиця».

● Мета обговорень: аналіз стану паркових зон Національного заповідника «Хортиця», можливі шляхи їх розвитку, обговорення ефективної моделі залучення громадськості, аналіз успішних кейсів ревіталізації інших парків та скверів.

● У роботі заходу взяли участь понад 50 осіб, серед них – представники громадськості Запорізької області, обласної влади, Національного заповідника «Хортиця», вітчизняні та міжнародні експерти:

Вікторія Тітова – директорка урбан-бюро Big City Lab, Світлана Охріменко – заступниця генерального директора Національного заповідника «Хортиця», Владислав Мороко – директор Департаменту культури та інформаційної політики ОДА, Дар’я Сонячна – радниця голови Державного агентства розвитку туризму України, Лала Тарапакіна – радник міністра охорони довкілля з питань розвитку зони відчуження Чорнобиля, Володимир Грабовий – заступник директора Національного дендрологічного парку “Софіївка” НАН України, Олександр Балаба – керівник громадської спілки «Зелений центр Метінвест Запоріжжя», Наталія Дерев’янко – завідувачка кафедри садово-паркового господарства Хортицької національної академії.

✔️ Під час заходу обговорили низку важливих питань, зокрема:

● Як поєднати дбайливе відношення до біоценозу та розвиток острова?
● Паркові зони острова Хортиця – скільки парків є наразі на острові?
● В якому стані перебувають парки острова Хортиця?
● Якими мають бути парки острова Хортиця?
Успішний світовий та вітчизняний досвід створення парків.
● Як перетворити “радянське минуле” у сучасний простір відпочинку? Чи можна зробити паркові зони окремим туристичнім магнітом? Як це зробити?
● Яка участь громадськості в процесі ревіталізації?

✔️ За підсумками роботи учасники, виражаючи спільний погляд щодо шляхів вирішення піднятих питань та прагнучи створення прозорого і дієвого механізму, ухвалили:
Прийняти дану резолюцію, як основоположний документ, що висловлює узгоджений погляд учасників обговорень.

● Наразі паркові зони складають близько 3% території Національного заповідника «Хортиця». На острові ключовими є такі паркові зони: парк ім. Т.Г. Шевченка, Хортицький лабіринт, Дендропарк та система алей і дендропаркова зона в районі санаторію-профілакторію «Дніпроспецсталь».

● Десятиліттями відсутні системні зусилля щодо впорядкування та благоустрою паркових зон. Зараз ці території є захаращеними і мало чим відрізняються від інших лісових зон острова. Більшість цих паркових зон створювались ще в радянські часи. Вони потребують догляду, видалення старих дерев, підсаджування нових.

● Учасники обговорень визнали, що на жаль, останнім часом ніхто не докладав системних зусиль по впорядкуванню паркових зон, щоб вони дійсно стали окрасою острова Хортиця. Вони або занепадають, або просто вироджуються.

● Спікери висловили спільну думку, що парки Хортиці повинні бути відроджені з дотриманням усіх норм екологічного законодавства, без шкоди для природного середовища.

● Також, на думку експертів, будь-який туристичний об`єкт має бути безбар’єрним та доступним. Потрібні санітарні вузли, навігація, лавочки для відпочинку, фуд-корти, камери спостереження, охорона, освітлення, велодоріжки, ігрові зони, дитячі майданчики. Все це має бути побудоване з природних матеріалів і облаштоване без завдання шкоди довкіллю.

● Комплекс заходів дозволить створити комфортне, цікаве та безпечне середовище для тисяч нових туристів. Активності, які можуть з’явитися на Хортиці, мають бути цікавими для мешканців та гостей міста та при цьому зберігати баланс між людиною та природою.

● Також була піднята проблема порушення норм поведінки з боку туристів. Вирішили активізувати роботу з екологічної пропаганди та нагадування відвідувачам про дбайливе ставлення до природного середовища заповідника.

● Було запропоновано залучати якомога більше профільних експертів, представників наукового середовища та громадськості у проєкт розбудови паркових зон острова Хортиця, щоб ці території дійсно стали окрасою заповідника й частиною його туристичної інфраструктури.

● Учасники обговорень наголосили, що острів Хортиця вже давно вийшов за рамки регіональної цікавинки та став справжнім національним туристичним магнітом. Особливо зважаючи на зростання внутрішнього туризму в умовах пандемії.

● Наголошено, що поява нових цікавих об’єктів, нових атракцій дозволить заповіднику отримувати додаткові надходження, що, в свою чергу, дозволить спрямувати їх на посилення роботи із збереження унікальної природної та історико-культурної спадщини.

● Окремо учасники наголосили на необхідності популяризації острова Хортиця та його туристичної привабливості.
Всі учасники обговорень дійшли згоди щодо спільного покрокового і системного вирішення всіх зазначених проблем. Крім того, визнано необхідним продовження діалогу з громадськістю щодо всіх питань сьогодення та розвитку острова Хортиця.